Ussal Şahbaz

Ussal Şahbaz

İnovasyon Direktörü, General Elektrik Türkiye

Biyografi

Ussal Şahbaz General Elektrik Türkiye inovasyon direktörüdür. Bu çerçevede yönettiği GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde GE’nin başta akıllı üretim sistemleri, dijital enerji uygulamaları, akıllı şehirler ve yaşam bilimleri alanlarında geliştirdiği yeni teknolojilerin Türkiye’deki sorunların çözülmesine yönelik kullanımını sağlayacak ortaklıkların kurulmasına ve ülkemizdeki inovasyon ekosisteminden çıkan yeniliklerin GE teknolojileriyle biraraya getirilmesine öncülük etmektedir.

Ussal Şahbaz, 1 Mart 2016’da GE’deki görevine başlamadan önce, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nda (TEPAV) inovasyon ve girişimcilik programını kurmuş ve yönetmiş, bu pozisyonda ABD Dışişleri Bakanlığı Küresel Girişimciik Programı Türkiye bölümü, Ankara GARAJ Girişimcilik Merkezi, Hazine Müsteşarlığı ve TOBB’un ortak girişimi olan Türkiye Yatırım Fonu gibi yapıların kurulmasını sağlamıştır. Ayrıca 2015 yılında ülkemizin G20 dönem başkanlığı süresince küresel iş dünyası ve düşünce kuruluşlarını biraraya getiren Business 20 ve Think 20 gruplarının yöneticiliğini yapmıştır.

Ussal Şahbaz, Harvard Üniversitesi’nden uluslararası kalkınma ve kamu politikaları alanında yüksek lisans, Bilkent Üniversitesi’nden iktisat alanında yüksek lisans ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden iktisat alanında lisans derecelerine sahiptir. Şahbaz ayrıca Rekabet Kurumu ve Dünya Bankası’nda da görev yapmıştır.

back to top